Léčba chlamydií antibiotiky

Chlamydia, bakterie infekce způsobené Chlamydií trachomatis a většinou se přenáší prostřednictvím sexuálních aktivit. Chlamydie je kontrahována osobou, když se bakterie dostanou do těla a infikují buňky ve vaginálním nebo močovém kanálu. Jakmile se bakterie dostanou do buňky, živí se buněčnými živinami, aby se množily, dokud infikovaná buňka nezemře. S Chlamydií je spojeno mnoho symptomů a nepohodlí; Je však možné, aby infikovaná osoba nevykazovala vůbec žádné příznaky. Lidské tělo je dostatečně silné, aby bojovalo proti infekci chlamydií, ale je to riskantní, protože se nemoc nakonec rozšíří do reprodukčních orgánů. Pokud k tomu dojde, může to vést k chronickému zánětu pánve nebo, ještě horší, k neplodnosti. Proto se po diagnóze doporučuje léčit co nejdříve. Chlamydie se nejlépe léčí antibiotiky.

Kdy má infikovaná osoba zahájit léčbu?

Pokud máte podezření, že jste byli nakaženi chlamydií nebo máte-li příznaky, které způsobují, že si myslíte, že máte infekci, okamžitě kontaktujte svého lékaře. Budete muset dát svému lékaři nějaké informace, jako jsou vaše příznaky, vaše sexuální historie a lékařská historie. Pokud jsou vaše příznaky klasické, zahájíte léčbu ihned, ale pokud jste žádné neviděli příznaky, budete muset před zahájením léčby podstoupit test na chlamydii.

Antibiotika pro léčbu chlamydií

K léčbě chlamydií se doporučují dva hlavní typy antibiotik;

  1. Doxycyklin, který se má používat sedm dní a;
  2. Azithromycin (jednorázová dávka).

doxycyklin

Toto antibiotikum má bakteriostatický účinek, což znamená, že zastavuje produkci bakteriálního toxinu v těle, čímž je ztíženo množení toxinu. Poskytuje imunitnímu systému těla výhodu před infekcí. Doxycyklin se používá po dobu sedmi dnů (jeden týden) dvakrát denně. Během tohoto období byste se měli vyhýbat jakékoli sexuální aktivitě, abyste tak nenakazili jiné lidi. Po dokončení antibiotika a přetrvávání vašich příznaků nebo máte-li podezření, že jste byli znovu infikováni, budete muset podstoupit další test chlamydií asi po 4 až 6 týdnech.

AZITHROMYCIN

Jedná se o silné antibiotikum, které funguje v baktericidním režimu. Nezastavuje růst bakterií jako Doxycycline; přímo zabíjí bakterie. Obvykle se to předepisuje jako poslední možnost, pokud nelze infekci pacienta léčit doxycyklinem. V takovém případě potřebuje pacient vzít pouze jednu dávku azithromycinu a všechny stopy bakterií chlamydie budou po podání dávky setřeny.

Reference:

https://www.cdc.gov/std/chlamydia/stdfact-chlamydia-detailed.htm

https://www.nhs.uk/conditions/chlamydia/symptoms/