Chlamydia v ústech a krku

Chlamydie v ústech a krku (orální chlamydie) je vzácná stav k tomu dochází, když bakterie Chlamydia trachomatis infikuje hrdlo. Je přenášena orálním sexem s infikovanou osobou. Chlamydie bude obvykle spokojena pouze s napadáním genitálií, ale ve vzácných případech může ve skutečnosti také zaútočit na krk. Mezi běžné příznaky patří bolest v krku, zarudnutí v krku, ale ve většině případů infikovaná osoba nezaznamená žádné příznaky.

Dalším typem chlamydií v krku a ústech je bakterie Chlamydia pneumoniae. Přenáší se vlhkostí, kapičkami atd., Nikoli sexuálním kontaktem. Tento typ chlamydií má velmi podobné příznaky jako příznaky Chlamydia trachomatisa následně se vyvine na zápal plic, který se vyznačuje prodlouženým obdobím suchého kašle.

Více: Chlamydiové bakterie

Společné příznaky orálních chlamydií

Orální chlamydie se přenášejí nechráněným pohlavním stykem, při kterém je již jedna ze stran chlamydií infikována. Pokud se příznaky projeví (ale ve většině případů se tak nestane), je obvykle 1-3 týdny po datu infekce, než se stanou viditelnými. Bolest v krku nebo podráždění v krku je obvykle prvním příznakem, že se bakterie usadila v krku. Pokud se příznaky, jako je bolest v krku, prodlouží po nechráněném pohlavním styku, je nepravděpodobné, že byste měli v krku chlamydie. Důrazně se doporučuje navštívit svého lékaře, zvláště pokud máte bolesti v krku déle než 1 týden. Bolest v krku nemusí nutně znamenat, že máte infekci hrdla chlamydiemi, ale je vždy lepší zjistit nemoc co nejdříve. Mezi další příznaky patří:

  • Bolest při polykání
  • Bolest krku při mluvení
  • Bolest krku způsobuje nepříjemné polykání
  • Horečka

Více: Příznaky chlamýdií

Více: Proč je důležité nechat se testovat na chlamydie

Léčba orálních chlamydií

Bakterie Chlamydia trachomatis může spustit tělo, aby se dostalo k přirozeným obranným mechanismům, což může mít za následek, že se organismus infikovaný horečkou pokusí zbavit bakterií. Je však vzácné, že orální chlamydie způsobují jakékoli zjevné příznaky, a proto může být velmi obtížné tuto infekci detekovat. Chlamydie v krku jsou obvykle detekovány lékařským vyšetřením. Jednoduchou metodou k určení, zda jste nakaženi bakteriemi chlamydií v krku, je vzít si a test na chlamydie. Nejběžnější léčbou perorálních chlamydií je léčba antibiotiky s doxysyklinem po dobu přibližně 7 dnů.

Více: Léčba chlamydií

Reference: 

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23403598

https://www.cdc.gov/mmwr/preview/mmwrhtml/mm6338a3.htm

https://www.cdc.gov/std/infertility/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/8203320

https://www.healthline.com/health/womens-health/salpingitis