Chlamydie a neplodnost

Chlamydie jsou celosvětově hlavní příčinou neplodnosti. Vzhledem k tomu, že nemoc často nezpůsobuje žádné jasné příznaky, diagnostiku poměrně ztěžuje. Mnoho infikovaných jedinců ve skutečnosti ani neví, že mají chlamydie. Pokud se chlamydie neléčí a nechá se vyvíjet, mohou bakterie způsobit velké poškození reprodukčních systémů u mužů a žen. V takových případech je jedním z výsledků neplodnost.

Chlamydie a neplodnost

Neplodnost znamená, že člověk je sterilní, tj. Ztrácí schopnost mít děti. Tato komplikace z chlamydií postihuje ženy a muže se stejnou frekvencí. I když existuje mnoho dalších faktorů jiných než chlamydie, které mohou způsobit neplodnost (například obezita nebo genetika), neplodnost způsobená chlamydií je na vzestupu. Jedním z hlavních důvodů je, že chlamydie jsou velmi časté u teenagerů a mladých dospělých, kteří se velmi často testují příliš pozdě, což zvyšuje riziko nevratného poškození reprodukčního systému.

Neplodnost u žen

Pokud se infekce chlamydií vyvine neléčená příliš dlouho, může se rozšířit do dalších částí žena rozmnožovací systém. Zejména pokud jsou ovlivněny děloha a vejcovody, může to mít za následek zánět pánve / pánevní infekci. To je velmi nebezpečné, protože infekce se může dále vyvíjet bez jakýchkoli příznaků. Pokud se neléčí, může to nakonec způsobit jizvy a zablokování vejcovodů, což má za následek neplodnost.

Mimoděložní těhotenství

Když žena počne, vajíčko se oplodní ve vejcovodu, než se přesune do dělohy, kde přilne ke stěně dělohy (nazývá se to implantace). Mimoděložní těhotenství nastává, když se vajíčko naváže mimo dělohu, např. V jedné z vejcovodů (běžným důvodem je zablokování vejcovodu). K tomu často dochází, když se pánevní zánět způsobený chlamydií neléčí tak dlouho, že by došlo k ucpání vejcovodu. V některých případech způsobují bakterie chlamydie několik drobných jizev ve vejcovodu, což často zůstává bez povšimnutí. Pokud se vajíčko uchytí mimo dělohu, je nutné vajíčko okamžitě odstranit. Mimoděložní těhotenství je ve skutečnosti velmi nebezpečné a může vést k vnitřnímu krvácení s potenciálně smrtelnými následky.

Příznaky mimoděložního těhotenství

Příznaky jsou velmi odlišné a mohou být také příznaky jiných nemocí. Nejběžnější příznaky mimoděložního těhotenství jsou následující:

  • Zpožděné krvácení
  • Krvácení vagíny (výtok, který je nahnědlý. Může se shodovat s menstruací)
  • Závrať
  • Bolesti v pánvi
  • Pozitivní těhotenský test

Pokud jste těhotná, pociťujte v oblasti pánve pulzující bušení srdce nebo bušení nebo pociťujete náhlou bolest, vyhledejte co nejdříve svého lékaře. Pokud máte podezření, že máte chlamydie, důrazně se doporučuje užívat a test na chlamydie.

Reference:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3719322/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/16885598