Chlamydie a těhotenství

Chlamydia je jedním z nejčastějších sexuálně přenosných infekce. Pokud jste těhotná a byla diagnostikována chlamydie, pravděpodobně vás také velmi znepokojují možné důsledky pro vaše nenarozené dítě. Je třeba také poznamenat, že těhotné ženy s neléčenou chlamýdiovou infekcí mají vyšší riziko mrtvě narozených dětí, předčasného porodu, potratu nebo jiných komplikací. První věcí, kterou byste měli udělat, je kontaktovat svého lékaře, aby byla předepsána správná léčba.

Léčba chlamydií u těhotných žen

Chlamydie, stejně jako jiné sexuálně přenosné infekce, zvyšuje riziko potratu, předčasného porodu a potenciálně život ohrožující tvorby plodu mimo dělohu. Prvním krokem je tedy přijmout a test na chlamydie a pokud možno se nechte otestovat na další pohlavně přenosné choroby. Chlamydie je relativně levné onemocnění, které se má léčit u těhotných žen, protože lékař dostane písemný předpis na antibiotika. S největší pravděpodobností získáte dlouhodobou léčbu po dobu 7 dnů (Doxycyklin®), ale v některých případech může lékař zvolit Azitromax®. Jedná se o dobře známou léčbu a výzkum ukazuje, že léčba antibiotiky na chlamydie během těhotenství je bezpečný pro těhotné i kojící ženy.

Po zahájení léčby vám lékař doporučí provést další test o 3-5 týdnů později, aby se ověřila účinnost léčby. Je poměrně neobvyklé, že se u pacientů vyskytnou závažné vedlejší účinky užívání drog proti chlamydiím. Nejběžnější jsou relativně neškodné stavy, jako je průjem, zvracení a závratě. Pokud jste alergičtí na antibiotika, měli byste o tom informovat svého lékaře.

Je to bezpečné pro nenarozené dítě?

Největším rizikem spojeným s chlamydiemi během těhotenství je přenos infekce na dítě. Pokud se však chlamydie léčí před narozením, s největší pravděpodobností to zabrání přenosu na vaše dítě, protože léčba se přenáší z matky na dítě.

Reference:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2364418/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4837252/