Definice Chlamydie

Sexuálně přenosné nemoci a infekce existovaly po celou naši vlastní existenci jako lidé. Jediný rozdíl je v tom, že dnes máme více než dost metod a technik, které nám mohou pomoci odstranit tyto infekce od samého začátku. A přesto nevidíme tolik potřebný pokles míry těchto běžných chorob. Proto jsme dnes chtěli prozkoumat téma chlamydie a vysvětlete, proč je velmi důležité praktikovat bezpečný sex a hlavu pro pravidelné testování chlamydií jako způsob ochrany vašeho zdraví a života.

Co je chlamydie?

Chlamydia je jedním z běžné pohlavně přenosné infekce (STI). Je způsobené bakterií známou jako Chlamydia trachomatis. Bakterie jsou přenášeny nechráněným pohlavním stykem, včetně ústní, vaginální, a anální sexuální styk. Na rozdíl od obecného přesvědčení nemůže být chlamydie přenášena infikovanou osobou líbáním, objímáním, sdílením příborů, ručníků nebo toalety.

Tato běžná infekce postihuje muže i ženy. U žen chlamydie ovlivňuje jejich děložní hrdlo, vejcovod, konečník, oko nebo hrdlo, v závislosti na typu pohlavního styku, skrze který se bakterie přenáší. Muži mohou dostat chlamydii do močové trubice, konečníku, oka nebo krku znovu, v závislosti na typu pohlavního styku, skrze který se bakterie přenáší. Je také možné, že se chlamydie během porodu přenáší z matky na své dítě v lůně.

Jak časté je chlamydie?

Chlamydia byla považovány za být nejčastější pohlavně přenosnou infekcí (STI) hlášenou v CDC (Centra pro kontrolu a prevenci nemocí) od roku 1994. Bohužel se nezdá, že bychom zaznamenali pokles těchto čísel. V roce 2017 bylo 708,569 XNUMX nových případů chlamydiové infekce registrované ve Spojených státech. Tato čísla ukazují, že od roku 22 došlo k přibližně 2013% nárůstu.

Infekce je docela běžná i mimo USA, ovlivňující podle evropských středisek pro kontrolu a prevenci nemocí (ECDC) téměř 187 na 100,000 XNUMX osob v evropských zemích. Vysoká míra chlamydií byla zaregistrována ve Švédsku, Norsku, Dánsku a Velké Británii.

Statistiky ukazují, že chlamydie je nejčastější mezi mladými lidmi. Podle a studovat publikovaných v Pohlavně přenosných nemocech, přibližně dvě třetiny nových infekcí chlamydií v roce 2008 byly hlášeny mezi mladými lidmi ve věku 15–24 let. Jiný výzkum ukázal, že 1 z 20 sexuálně aktivních žen ve věku od 14 do 24 let měla nebo měla chlamydii v minulosti po prohlédnutí statistická data mezi 2007 a 2012.

V průběhu let byl vypracován seznam rizikových faktorů pro chlamydii. Tento seznam obsahuje rizikové faktory, jako například:

 • Sexuální aktivity před dosažením věku 25 let;
 • Zapojení do sexuální práce;
 • Procvičování nebezpečného, ​​nechráněného sexu;
 • Mít anamnézu chlamydií nebo jiných sexuálně přenosných infekcí;
 • Mít více sexuálních partnerů za poslední rok;
 • Po sexuálním napadení;
 • Být mužem, který se věnuje sexu s jinými muži atd.

Jaké jsou příznaky chlamydií?

Chlamydie je známá také jako tichá epidemie, zejména u budoucích žen a matek. Důvodem je to, že je běžné, že chlamýdiové infekce nezpůsobují žádné příznaky, což znamená, že většina z těchto jedinců je asymptomatický. Pouze 10% mužů a 5-30% žen s chlamydií se v minulosti projevilo příznaky. Na druhé straně přibližně 90% žen a 70% mužů nevykazovalo žádné příznaky.

Pokud se objeví příznaky, to obvykle se děje mezi prvním a třetím týdnem po přenosu s Chlamydia trachomatis. Díky tomu se chlamydie velmi snadno šíří, což ovlivňuje stále více lidí, kteří nevědí o svém zdraví. Chlamydie jsou obzvláště nebezpečné pro budoucí matky, a přestože se testy na chlamydie obvykle provádějí při první návštěvě u lékaře po zjištění těhotenství, stále existuje řada případů infekce chlamydií, která způsobila vážné komplikace pro dítě.

Mezi nejčastější příznaky hlášené u žen patří:

 • Vaginální výtok žluté barvy se silnou vůní;
  • Bolestivý pohlavní styk;
  • Časté močení;
  • Krvácení mezi menstruačními obdobími;
  • Otok v pochvě nebo kolem konečníku;
  • Pálení při močení atd.

Pokud infekce skončí šíření v důsledku nedostatečné léčby, očekává se, že se objeví i další příznaky, jako je horečka, nevolnost a bolest v podbřišku.

 • Příznaky chlamydie u mužů

U mužů se očekává výskyt následujících příznaků:

 • Vypouštění z penisu, které může být buď hnis, vodnaté, nebo mléčné;
  • Pálivý pocit při močení;
  • Bolest a otok v jednom nebo obou varlatech, přičemž tyto příznaky jsou obyčejně ovlivněny pouze jedním varlatem;
  • Pálení a / nebo svědění pocit kolem penisu;
  • Podráždění kolem konečníku atd.

Možné komplikace neléčené chlamýdiové infekce

Včasná diagnóza a léčba jsou klíčovými prvky snižování rizika četných závažných komplikací, ke kterým může vést neléčená chlamydiová infekce. Podívejme se na možné komplikace jak u mužů, tak u žen.

 • Možné komplikace u žen
  • Zánětlivé onemocnění pánve (PID) - Zánětlivé onemocnění pánve je termín, který se používá k označení infekce, která ovlivňuje horní část ženského reprodukčního systému. To zahrnuje dělohu, vejcovody a vaječníky. Podle CDC asi 10-15% žen s neléčenou infekcí chlamydií Rozvíjet pánevní zánětlivé onemocnění. Zánětlivé onemocnění pánve způsobuje některé obtížné příznaky, přičemž neplodnost je jedním z potenciálních příznaků.
  • Cervicitida - Cervicitida je zánět a podráždění, které postihuje krční lůno a způsobuje příznaky, jako je svědění, bolestivý pohlavní styk a vaginální výtok. Často je cervicitida spojené na neléčenou infekci chlamydií.
  • Salpingitida - Salpingitida je typ zánětlivého onemocnění pánve, které je často způsobeno pohlavně přenosnými infekcemi, jako je kapavka a chlamydie, pokud se neléčí. Jedná se o zánět vejcovodů, který často začíná zasažením jedné vejcovody s vysokým rizikem šíření a ovlivňovat i toho druhého. Salpingitida přichází s vysokým rizikem mimoděložního těhotenství, pokud se neléčí.
 • Možné komplikace u mužů
  • Epiddimytis - Běžnými příznaky epididymitidy jsou bolest varlat, citlivost, červená a otok šourek, který se jeví jako teplý. Epiddimytis označuje zánět epididymis, který představuje strukturu uvnitř šourku.
  • Uretritida - Uretritida je běžný zánět močové trubice.

Komplikace, které se mohou vyskytnout jak u mužů, tak u žen, zahrnují reaktivní artritidu, neplodnost, konjunktivitidu a zánět gastrointestinálního systému. U těhotných žen může ponechání chlamýdií bez léčby snadno vést k předčasnému porodu a nízké porodní hmotnosti. U novorozenců může také způsobit pneumonii a zánět spojivek.

Jak je diagnostikována chlamydie?

Diagnostika chlamydií obvykle zahrnuje fyzické vyšetření a vzorek výtěru odebraný z penisu, děložního čípku, močové trubice, krku nebo konečníku. Lze odebrat také vzorek moči. V poslední době existuje mnoho značek, které nabízejí testovací soupravy na různé pohlavně přenosné nemoci. Toto je samozřejmě považováno za velký krok vpřed a za techniku, o které se předpokládá, že konečně způsobí pokles vysokého počtu nových případů sexuálně přenosných chorob.

Protože je však většina pacientů asymptomatická, je velmi důležité, aby se u každého, kdo je sexuálně aktivní a praktikuje nechráněný sex, podrobil screeningu chlamydií, jakož i screeningu jakéhokoli jiného sexuálně přenosného onemocnění. Screening chlamydií je vysoce doporučen pro určité jedince, jako jsou ti, kteří:

 • Jsou sexuálně aktivní a jsou mladší 25 let;
 • Jsou těhotné;
 • Účastní se nechráněného pohlavního styku;
 • Mít více sexuálních partnerů;
 • Zabývají se sexuální prací atd.

Léčba chlamydií

Nejlepší novinkou je, že chlamydie, jakkoli nebezpečná je, je také velmi snadno léčitelná. To znamená, že byl včas zachycen a pacientovi bylo zavedeno včasné ošetření, aby se snížilo vysoké riziko komplikací.

Chlamydiová infekce je účinně léčena pomocí antibiotik. Nejběžněji jsou předepisována dvě antibiotika - azithromycin a doxycyklin. Mohou být použita i jiná antibiotika na předpis. U těhotných žen mohou být předepsána alternativní antibiotika. Jedna věc si však pamatujte - je velmi důležité nezabývat se nechráněným sexem během léčby. Přestože jste vy nebo váš partner řádně léčeni, stále existuje riziko šíření infekce chlamydií, zejména v počátečních stádiích léčby.

Proč se starat o Chlamydii?

Jedna z běžných pohlavně přenosných infekcí, Chlamydia, hrozí, že způsobí obtížné příznaky a možné komplikace pro naše zdraví, pokud se neléčí, to jest. A přemýšlet o tom, jak snadné je odstranit tuto hroznou infekci z vašeho života. Nenechte se stát jedním z milionů lidí na celém světě, kteří mlčí o tom, že tato nepříjemná infekce je součástí jejich života. Poraďte se se svým lékařem o svých příznacích a získejte předepsaná antibiotika k boji s touto infekcí od samého začátku.

Reference

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5354567/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3818592/

https://www.cdc.gov/std/chlamydia/stats.htm

https://www.ecdc.europa.eu/sites/default/files/documents/Chlamydia%20AER.pdf

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23403598

https://www.cdc.gov/mmwr/preview/mmwrhtml/mm6338a3.htm

https://www.cdc.gov/std/infertility/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/8203320

https://www.healthline.com/health/womens-health/salpingitis