Jak dlouho trvá, než se projeví známky Chlamydie?

Chlamydie je nejčastější bakterie na planetě. Podle statistik 2018 je ročně infikováno přibližně 2.86 milionu a více než dvě třetiny infikovaných jsou mladí teenageři a dospělí ve věku mezi 15 a 24 lety. Každý sexuálně aktivní jedinec je vystaven chlamydii a může se nakazit bez ohledu na to, kolik nebo jak málo partnerů se změnili. 

Zde vám pomůžeme odpovědět na některé z nejčastějších otázek o této infekci, které můžete mít. Budeme mluvit o tom, kdy můžete očekávat, že se infekce objeví, jak ji rozpoznat, a proč je třeba testovat. 

Kdy mohu očekávat, že se objeví známky Chlamydia?

Chlamydie je vážný problém pro ženy i muže. Většina infikovaných nezaznamenala žádné známky, proto 70% infikovaných žen a většina mužů nemá tušení, že ji nosí. 

Pokud se znaky objeví, bude to trvat 1 až 3 týdnů poté, co byl pacient vystaven infekci bakteriemi, aby se projevily a vyvolaly příznaky. Většina lidí neví o tom, že každá bakterie má inkubační období, chlamydie má také jednu. 

Toto období se může lišit pro každého jednotlivce. Například u některých jedinců může inkubační doba trvat několik dní, takže první příznaky infekce se začnou vyvíjet právě dny poté, co byly vystaveny bakteriím. 

U ostatních může trvat několik měsíců, než se projeví jakékoli známky, což znamená, že inkubační doba trvá mnohem déle, a jediný způsob, jak zjistit, zda je tento jedinec infikován chlamydií, je nechat testovat. Ale v průměru to trvá 1 až 3 týdny poté, co byla osoba infikována, aby se projevily jakékoli známky.

Jak rozpoznám příznaky?

Chlamydie, stejně jako většina STI, je často asymptomatická - to znamená, že většina lidí nebude mít žádné známky infekce. Pokud se objeví příznaky, budou ženy i muži stejní ovlivněny. I když tyto příznaky mohou ovlivnit různé oblasti těla, obě pohlaví je zažijí podobným způsobem. 

Zde jsou nejvíce typické znaky pro ženy:

 • Bolest při menstruaci
 • Horečka s bolestí v břiše
 • Nadměrný vaginální výtok často se špatným zápachem
 • Bolest při pohlavním styku
 • Bolest při močení
 • Pálení a svědění kolem nebo v pochvě
 • Krvácení, když není na období

I když jsou ženy náchylnější k chlamydii, muži se stále mohou nakazit. 

Zde jsou nejvíce typické znaky pro muže:

 • Bolest při močení
 • Bílý, zakalený nebo jasný výboj 
 • Svědění a pálení kolem nebo uvnitř otvoru na špičce penisu
 • Oteklé a bolestivé varle

Pro včasnou léčbu je důležité rozpoznat příznaky. Proto jsme se rozhodli uvést obě označení pro muže i ženy. Ale mějte na paměti, že většina příznaků ve skutečnosti neznamená, že máte chlamydii. 

Ve skutečnosti mohou být způsobeny i jinými infekcemi zcela nesouvisejícími s chlamydií. Přesto si musíte nechat otestovat, pokud tyto známky poznáte, abyste se vyhnuli jakýmkoli nežádoucím zdravotním komplikacím. 

Co se stane těm, kteří se nelíčí?

Protože u více než 50% infikovaných nezaznamenají žádné známky chlamydií, mnoho lidí nevědomky předává infekci svému partnerovi a nechává ji projevovat se ve svém systému roky. 

I když chlamydie není život ohrožující infekcí, pokud se neléčí, může způsobit vážné zdravotní problémy. U žen se neléčená chlamydie může pohybovat nahoru do vejcovodů a dělohy a způsobit zánětlivé onemocnění pánve (PID). Pokud cestuje také do dělohy, může to vést k endometritidě. 

Časem se tyto choroby stanou vážným problémem a mohou způsobit:

 • Neplodnost
 • Bolest dolní části zad
 • Bolest břicha
 • Poškození a zánět reprodukčních tkání
 • Mimoděložní těhotenství
 • Zvýšené riziko vzniku HIV
 • Bolesti kloubů

Jakékoli dlouhodobé poškození reprodukčních tkání může způsobit nevratné poškození a jakmile se dostane do této fáze, může být chlamydie vážnou zátěží a neplodnost již nemůže být léčena. 

U mužů může infekce ovlivnit varlata a rozšířit se do reprodukčního traktu. Když se infekce dostane do této oblasti, může způsobit vážné záněty, otoky, horečku a bolest. Pokud se však neléčí, může to mít stejné důsledky jako u žen, a to je neplodnost. 

Proto je velmi důležité, aby byla včas léčena a pravidelně testována na chlamydii, i když si nevšimnete jakýchkoli známek nebo příznaků. 

Typická antibiotika předepisovaná nemocným

Můžete léčit chlamydii a úplně ji odstranit ze systému. Nejlepší možnosti léčby jsou předepsány lékařem a zahrnují správná antibiotika s vysokou účinností. V závislosti na požadované účinnosti a na tom, jak jste alergičtí na složky, může lékař předepsat:

 • Doxycyklin 
 • Erythromycin 
 • Ofloxacin 
 • Azithromycin 
 • Levofloxacin 

Jak dlouho trvá, než se Chlamydia stane nakažlivou?

Po skončení inkubační doby jsou bakterie obvykle připraveny k přenosu, ale mohou být také přenášeny ihned poté, co se osoba nakazí. Čím déle bakterie zůstanou v systému, tím více se projeví a bude mnohem snazší pro přenos. Ve chvíli, kdy je inkubační doba kompletní, je chlamydie často nakažlivá. 

Pokud však jednotlivec vyhledá léčbu a vezme správná antibiotika, jako je doxycyklin, infekce již nebude problémem. Přesně řečeno, sedm dní po zahájení léčby budou bakterie zvládnuty a infekce již nebude nakažlivá. 

Je důležité vědět, kdy se objeví příznaky 

Chlamydia často trvá 1 až 3 týdny, ale záleží na každém jednotlivci. Většina lidí nemá tušení, že jsou infikováni, protože nemají žádné známky. Abychom se vyhnuli zdravotním komplikacím a úspěšně léčili infekci, je nezbytné pravidelně testovat.

Reference

https://www.cdc.gov/std/chlamydia/stdfact-chlamydia-detailed.htm

https://www.nhs.uk/conditions/chlamydia/symptoms/

https://www.medicinenet.com/is_chlamydia_contagious/article.htm

https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/chlamydia/diagnosis-treatment/drc-20355355

https://www.verywellhealth.com/how-long-before-std-symptoms-appear-3133026

https://www.news-medical.net/health/What-are-Complications-of-Chlamydia.aspx