Jak víte, že máte Chlamydii pro dívku?

Chlamydia je jedním z nejvíce běžná pohlavně přenosná nemoc (STD) ve Spojených státech. Bakteriální látka Chlamydia Trachomatis je zodpovědná za infekce pohlavních cest. Chlamydiové infekce se přenášejí z jedné osoby na druhou blízkým osobním kontaktem, konkrétně pohlavním stykem. V těhotenství může být pohlavně přenosná choroba také přenesena na vaše dítě průchody porodními kanály. Především se šíří nevědomky prostřednictvím nechráněného pohlavního styku s infikovanou osobou.

Chlamydia Trachomatis u mužů způsobuje uretritidu - zánět močové trubice. U žen může způsobit cervicitidu (zánět děložního čípku), zánětlivé onemocnění pánve (PID) a salpingitidu (zánět vejcovodů). Prodloužená infekce u žen může být smrtelná a může také poškodit reprodukční systém.

Je důležité vědět, že ne všichni infikovaní pacienti projeví příznaky. Velká část, asi 70% u žen, nevykazuje ani nezaznamenává žádné známky Chlamydie. I když však neprojevíte příznaky, bakterie mohou stále žít uvnitř vašeho těla a mohou také způsobit další infekce. 

Příznaky chlamydií u žen

U žen, příznaky Chlamydie liší se od člověka k člověku. Z důvodu komplikované povahy infekcí je obtížné tyto příznaky rozeznat. Příznaky Chlamydie jsou obvykle patrné do dvou až tří týdnů od kontaktu.

Zde jsou časté příznaky Chlamydia u žen.

 1. Abnormální vaginální výboj

Vaginální výtok se netrápí, ale pokud je provázen bolestí nebo krvácením z pánve, může to znamenat chlamydiální infekci. Pokud je výboj neobvyklý, což znamená nažloutlé se silným nepříjemným zápachem, může to být také důvodem k obavám.

 • Krvácení po pohlavním styku

U žen s touto pohlavní chorobou dochází k neobvyklému krvácení u žen po vaginálním styku. Krvácení může být těžké nebo malé. Spolu s krvácením ženy také pociťují bolest v oblasti břicha nebo pánve. Pokud se tyto příznaky často opakují, může to znamenat Chlamydia.

 • Bolest při pohlavním styku

Extrémní nepohodlí, bolest v dolní části břicha nebo bolest ve vagíně během pohlavního styku mohou být příznaky Chlamydie.

 • Krvácení mezi obdobími

Krvácení mezi menstruačním cyklem je výrazným příznakem Chlamydie u těhotných žen. Krvácení může být těžké, takže je nejlepší se ihned poradit s lékařem.

 • Bolest při menstruaci

Příznakem této pohlavně přenosné choroby u žen je silné krvácení během menstruace doprovázené bolestmi břicha. Silné krvácení je často považováno za normální, ale pokud je to pro vás neobvyklé, doporučujeme provést lékařskou kontrolu infekce.

 • Bolest při močení

Pocit pálení během močení ukazuje na určité podráždění nebo zánět v močových cestách - známka chlamydií. Chlamydiové bakterie začínají působením na vaginální trakt u žen.

 • Krvácení po pohlavním styku

Pokud po pohlavním styku spatříte malé skvrny krve, neignorujte je. Krvácení po pohlavním styku může u žen naznačovat Chlamydia.

 • Vaginální nepohodlí

Samice s touto STD mohou pociťovat svědění, podráždění, zánět nebo pocit pálení kolem vagíny. Na vaginální oblasti mohou být také jizvy a léze.

 • Horečka

Horečka naznačuje, že vaše tělo bojuje s infekcí. V Chlamydii, nebo v pozdějším progresi - PID, se tedy může vyskytnout vysoká horečka.

 • Bolest břicha

Neustálá bolest v dolní části břicha může být způsobena Chlamydií. Samice mohou také zažít ostré záchvaty bolesti během vypouštění nebo vylučování tekutin.

 • Další příznaky

Chlamydie také může způsobit zarudnutí očí a zánět spojivek (růžové oko). Infekce v krku mohou také nastat, pokud je infekce přenášena orálním sexem. Chlamydie někdy může také naznačovat bolest v krku a zápal plic.

Komplikace u mladých žen

Pokud se neléčí, může Chlamydia poškodit reprodukční systém. U dospívajících a mladých žen mohou opakované epizody salpingitidy a PID vést k neplodnosti. PID vede k zjizvení vejcovodů, které dodávají vejce do dělohy.

Další progrese PID může zvýšit riziko mimoděložního těhotenství. Mimoděložní těhotenství je, když se oplodněné vajíčko implantuje mimo dělohu. Příznaky mimoděložního těhotenství se vyvíjejí mezi 4. a 12. týdnem těhotenství.

U dětí narozených infikované matce se může vyvinout růžové oko (zánět spojivek) U některých se také může rozvinout pneumonie dva až dvanáct týdnů po narození.

Diagnostické testy pro ženy

Pro přesnou diagnózu budete muset provést určité laboratorní testy a fyzikální vyšetření. Testy zahrnují zasílání vzorků moči a výtěrů z děložního čípku infikované osoby do laboratoří k analýze. U žen, které nevykazují žádné příznaky, se však provádí gramové barvení, bakteriální kultura a test NAAT, aby se zjistila přítomnost chlamydií. Nebo můžete vidět naše Test na chlamydii testovat doma.

Léčba chlamydií

Proti této pohlavní chorobě bohužel neexistuje žádná vakcína. Chlamydie je léčena antibiotiky, jako je azithromycin, perorální erytromycin nebo doxycyklin (pro případy s pneumonií). Po léčbě infekce obvykle subvencuje během dvou nebo tří týdnů, ale to neznamená, že je Chlamydia z těla zcela vyloučena.

Lékaři také doporučují ošetření vašeho partnera, pokud máte Chlamydia jako bezpečnostní opatření. U těžkých infekcí, často u těhotných komplikací, jsou ženy hospitalizovány a léčeny intravenózními antibiotiky.

Preventivní opatření

Nejlepší preventivní opatření proti tomuto STD je cvičte bezpečný sex. Pravidelně testujte na pohlavně přenosné choroby, abyste mohli začít s léčbou brzy. Můžete také přenášet bakterie bez vnějších příznaků. Ujistěte se, že se po léčbě antibiotiky znovu otestujete, a dokud se léčba neukončí, zdržte se jakékoli sexuální aktivity.

Chlamydia je komplikovanou pohlavní chorobou u žen.

Většina žen s Chlamydií je asymptomatická, což znamená, že nevykazují žádné příznaky, a proto nevědí o infekci. Zejména ženy musí být ostražité a přijmout preventivní opatření proti Chlamydii, protože na ně může mít nepříznivé účinky - například neplodnost.

Reference

https://www.cdc.gov/std/chlamydia/stdfact-chlamydia.htm

https://www.nhs.uk/conditions/chlamydia/symptoms/

https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/0002937891905589

 Warren Levine, Recenze lékařské mikrobiologie a imunologie, čtrnácté vydání.

https://m.acog.org/Patients/FAQs/Chlamydia-Gonorrhea-and-Syphilis