Je chlamydie léčitelná?

Chlamydia je pohlavně přenosné onemocnění (STD), které se šíří bakteriemi Chlamydia Trachomatis. Je to jeden z nejčastějších pohlavně přenosných chorob a postihuje muže i ženy. Chlamydie se přenáší jakoukoli formou sexuálního styku, včetně vaginálního, orálního nebo análního sexu.

Kdo je v nebezpečí?

Abychom získali širší perspektivu, každý, kdo má nechráněný sex je v nebezpečí získání nemoci. Nemoc může být přenesena i bez ejakulace. Mladí lidé jsou vystaveni vyššímu riziku chlamydií kvůli nedostatečné informovanosti o bezpečném sexu.

Čím jste starší a čím více jste sexuálně aktivní, tím opatrnější byste měli být o pohlavně přenosných onemocněních obecně a zejména chlamydii. Ženy do 24 let, těhotné ženy, lidé s více partnery a ženy s jinými pohlavně přenosnými chorobami by měly pečlivě provést screeningové testy.

Příznaky

Společnost příznaky chlamydie jsou často velmi jemné a bez povšimnutí. Mezi příznaky u žen patří:

 • Pocit pálení kolem vaginální oblasti při močení.
 • Abnormální vaginální výtok.
 • Bolest břicha.
 • Horečka.
 • Nevolnost.
 • Krvácení mezi obdobími.
 • Bolest při pohlavním styku.
 • Bolest dolní části zad.
 • Vaginální svědění a bolest.
 • Krvácení po sexu.

Mezi příznaky pozorované u mužů patří:

 • Bolest a otok ve varlatech.
 • Pálení při močení.
 • Vypouštění z penisu.
 • Svědění kolem genitálií.

V případě rektální chlamydie mají muži i ženy společné příznaky. Tento typ chlamydií může procházet análním sexem. Tyto příznaky zahrnují:

 • Rektální bolest.
 • Výtok hlenu.
 • Krvácející.

Orální příznaky chlamydií se vyskytují v krku. Mezi ně patří zarudnutí, bolestivost a zánět spojivek (růžové oko).

Je Chlamydia Curable?

Pokud máte pocit, že máte chlamydii, měli byste kontaktovat svého lékaře a získat doporučené testy. Infekce se obvykle detekuje otřením potenciálně infikované oblasti nebo odebráním vzorku moči. Pokud jsou výsledky pozitivní, lékař vám předepíše léky okamžitě.

Chlamydie je běžná pohlavní choroba. Proctologové a gynekologové intenzivně pracovali na nalezení léků na tuto nemoc a pokusili se najít způsoby, jak omezit její šíření. Chlamydie je obvykle zcela vyléčitelná. Použitím předepsaných léků můžete snadno dostat chlamydii ze svého systému. Lékaři obvykle doporučují orální léky a antibiotika k léčbě chlamydií. Ty mohou zahrnovat azithromycin (Zithromax), doxycyklin, erytromycin, ofloxacin a levofloxacin. Léčba chlamydií je stejná u HIV pozitivních i HIV negativních.

Společnost léčba chlamydií netrvá příliš dlouho. Za normálních okolností lze tuto infekci léčit během jednoho až sedmi dnů. Azithromycin je silné antibiotikum, které je dostatečné, pokud se užívá pouze jednou denně. Jiné léky mohou být užívány vícekrát v průběhu několika dnů.

Abyste zajistili úplné vyléčení chlamydií, měli byste užívat své léky přesně podle pokynů svého lékaře. Neměli byste užívat žádné další nebo menší množství léku a dokončit kurz. Pokud zapomenete užít dávku, užijte ji, jakmile si vzpomenete.

Po absolvování léčebného kurzu se musíte v příštím týdnu vyhnout jakémukoli pohlavnímu styku. Je tomu tak proto, že jste vystaveni riziku přenosu chlamydií na svého partnera, a to i během léčby antibiotiky.

Pokud zjistíte, že máte chlamydii, když jste těhotná, musíte být velmi ostražití. Informujte svého lékaře a gynekologa o tomto objevu dříve, než získáte lékařský předpis. Je tomu tak proto, že některá antibiotika používaná k léčbě tohoto pohlavního onemocnění mohou dítě poškodit.

Předpis pro chlamydii se liší od člověka k člověku. Lidé postižení chlamydií by si měli také uvědomit, že léky mohou nemoc vyléčit pouze. Jakékoli poškození způsobené chlamydií nelze napravit stejnými orálními léky a bude vyžadovat zvláštní ošetření.

Komplikace s neléčeným chlamydií

Přestože infekce není příliš těžká na to, aby se jí zbavila, u některých jedinců mohou být komplikace. Těhotné ženy, které jsou infikovány chlamydií, jsou ohroženy zánětlivé onemocnění pánve (PID). Pokud se stav nezpracovává rychle, může se zhoršit a vést k trvale poškozenému vejcovodu, vaječníkům a děloze. To může vést k mimoděložním těhotenstvím a dokonce k neplodnosti. PID z chlamydií může také ustoupit chronické bolesti pánve.

Pokud se těhotná žena neléčí na chlamydii, může být postiženo i její nenarozené dítě. Nemoc může být přenesena na novorozence a může způsobit oční infekci nebo zápal plic. Pokud má těhotná žena chlamydii, může to také vést k předčasnému porodu dítěte.

U mužů s chlamydií zahrnují komplikace prostatitidu, zánět stočené trubice a zánět prostaty. Také jim hrozí, že se stanou neplodnými.

Rektální zánět je také častou komplikací rektální chlamydie a může vést k těžkým zraněním v oblasti.

Jak zabránit Chlamydia

Nejdůležitějším bodem, který si musíte být jist, je absolvovat celý léčebný průběh přesně podle pokynů lékaře. Pokud se rozhodnete léčbu ukončit, aniž byste to sdělil svému lékaři, může neúplná léčba vrátit nemoc zpět.

Měli byste být také předem o pohlavních chorobách se svými sexuálními partnery. Udržujte počet aktivních sexuálních partnerů na minimu vyhněte se získání STD. Také se ujistěte, že se vy i váš sexuální partner pravidelně testujete na chlamydii.

Chcete-li zabránit chlamýdii, měli byste také zajistit, aby všechny předměty, které používáte při sexu, byly čisté a neostré. Chlamydia také chrání zubní přehrady, kondomy a další opatření týkající se bezpečného sexu.

Je důležité léčit Chlamydia

Chlamydia je jedním z snadno přenosných STD. Protože neexistuje žádný konkrétní způsob, jak přesně zjistit, kdo nese tuto nemoc bez testu, měli byste si vybrat partnera pečlivě. Naštěstí se toto onemocnění snadno vyléčí, a pokud začnete léčbu brzy, můžete také zabránit jakémukoli trvalému poškození.

Reference

https://www.plannedparenthood.org/learn/teens/ask-experts/does-chlamydia-stay-in-the-body-after-its-been-cured

https://www.cdc.gov/std/chlamydia/treatment.htm

https://www.healthline.com/health/chlamydia-curable#prevention

https://www.google.com/amp/s/www.livescience.com/amp/34711-chlamydia-std-prevention-symptoms-treatment.html

https://www.cdc.gov/std/chlamydia/stdfact-chlamydia.htm