Kvapavka u novorozenců

Kapavka je běžná pohlavně přenášená nemoc (STD), která postihuje miliony lidí na celém světě. Nedávné datum ukazuje v průměru jen více než 4 miliony dospělých, kteří se nakazí každý rok v Jižní Africe, přičemž zhruba polovina z nich jsou ženy.

Problém s ženami kapavka je to, že to někdy mohou přenést na své dítě, pokud jsou těhotné. Ve skutečnosti se to děje přibližně 15% času.

Převod kapavky z matky na dítě

Kvapavka může předat matce svému dítěti v době narození. Kvapavka žije ve vlhkém a teplém prostředí, včetně vaginálních tekutin. Během porodu přichází dítě do styku s těmito vaginálními tekutinami. Proto může novorozenec snadno stahovat bakterie kapavek od své matky.

Komplikace spojené s těhotnými ženami s kapavka

Když žena s kapavkou otěhotní, může nastat řada komplikací.

Nejvýraznější komplikací je, že její šance potrat nebo předčasné zvýšení dodávky. Pokud jde o dítě, mohou se narodit s podváhou nebo s obličejovou chorioamnionitidou, což je zánět dvou fetálních membrán.

Nemoci u novorozenců s kapavka

U novorozenců se mohou vyvinout infekce na hlavě, závažné oční infekce, infekce horních cest dýchacích, uretritida nebo vaginitida. Gonorrheal bakterie mohou také infikovat novorozenou krev, působit řadu nemocí a podmínek.

U některých novorozenců vzniká artritida kvůli bakteriím, které se usazují v kloubech. Pokud bakterie cílí na nervové tkáně, může se u dítěte rozvinout zánět mozku nebo míchy, což by mohlo vést k jakémukoli počtu zdravotních komplikací a dlouhodobých nemocí, včetně mentální nebo fyzické retardace.

V takových případech by se příznaky mohly začít projevovat již 2-5 dní po narození nebo několik let do dospělosti, v závislosti na tom, kde se bakterie lokalizovala.

Oční infekce u novorozenců s kapavka

Oční infekce u novorozenců obvykle nejsou způsobeny kapavkou. Ve vzácných případech, kdy jsou, je však pravděpodobné, že dojde k trvalé slepotě. Naštěstí tomu lze do určité míry zabránit použitím antibiotik, jmenovitě erythromycinu, ve formě očních mastí. V místech s vysokým výskytem kapavky a těhotenstvími, které se vyskytují, se novorozencům podávají rutinní antibiotika do očí bez ohledu na přítomnost infekce nebo ne.

Nejlepší způsob, jak zabránit oční infekce u novorozenců mladších 28 dnů je vyšetření matky na kapavku, než půjde do porodu a podle toho zachází s ní.

Prevence a léčba

Kvapavka je bakteriální onemocnění, což znamená, že ji lze zvládnout pomocí antibiotik. Novorozenci mohou být těžce ovlivněni použitím antibiotik. Silný lék zničí jejich přirozenou flóru a mikrobiotu, což povede k mnoha komplikacím v jejich budoucích životech, nebude-li věnována náležitá péče obnově přirozené mikrobioty.

Na závěr, kapavka může být přenesena na dítě od jejich matky, hlavně fyzickým kontaktem s infikovanou vaginální tekutinou. Ve většině případů lze léčit pomocí antibiotik.

Reference:

https://www.healthline.com/health/pregnancy/infections-gonorrhea

https://www.healthline.com/health/pregnancy/infections-gonorrhea#pregnancy-concerns

https://www.webmd.com/baby/pregnancy-sexually-transmitted-diseases#2-3