Kapavka

Kvapavka je bakteriální infekce, která je způsobené Neisseria gonorrhea a přenášená pohlavním stykem. Kvapavka je nejčastější mezi homosexuálními muži i lidmi, kteří mají více partnerů.

Příznaky kapavky jsou patrné mezi 2 až 7 dny po infekci a některé z těchto příznaků zahrnují získání zeleného nebo žlutého výboje z genitálu, pocit pálení při močení, otok kloubů, bolest a horečku. Kvapavka je nebezpečná nemoc a pokud jste se někdy nakazili, musíte informovat své předchozí sexuální partnery.

Jak se přenáší kapavka?

Nejběžnějším způsobem přenosu je nechráněný orální, vaginální nebo anální sexuální styk. Někdy může být nemoc přenesena na dítě od její matky během narození.

Příznaky kapavky

Gonokoková infekce se mění příznaky u mužů a žen. Muži často pociťují příznaky kapavky více, zatímco jen o něco více než polovina infikovaných žen má příznaky nemoci.

Příznaky kapavky u žen

  • Bolestivé a pálivé pocity při močení.
  • Bolest v břiše
  • Barevné výboje z pochvy
  • Nepravidelné a neobvyklé krvácení mezi menstruačními cykly.

Příznaky kapavky u mužů

  • Bolestivé a pálivé pocity při močení
  • Něha ve varlatech.
  • Bolest kůže na špičce penisu.
  • Bolestivé pálení při močení.

Příznaky kapavky se mohou projevit také v konečníku (anální sex) nebo v krku (orální sex).

Kapavka Komplikace

Pokud ženy nejsou dostatečně včas testovány, hrozí jim riziko rozšíření nemoci do dělohy, vaječníků a vejcovodů. Když se nemoc šíří tímto způsobem, je kolektivně známá jako zánětlivé onemocnění pánve (PID). K tomu dochází u asi 15% infikovaných žen. Pokud se nemoc rozšíří do vejcovodu, může to vést k neplodnosti a dokonce zvýšit riziko mimoděložního těhotenství. Proto se doporučuje ženám s gonokokovou infekcí, aby okamžitě vyhledaly lékařské ošetření. Pravidelně by se také měli testovat ti, kteří mají více sexuálních partnerů.

Muži na druhé straně těžko trpí komplikacemi kapavky, a důvodem je to, že kapavka má u mužů příznaky, takže se léčí, až začne nepříjemný pocit. Pokud se člověk nakazí a neléčí, může se infekce rozšířit na prostatu a varlata, což způsobí velkou bolest. Infekce může také vytvořit jizvu v močové trubici, která blokuje průchod moči a následně poškozuje ledviny.

Diagnóza kapavka

Pokud máte podezření, že vám mohla být nakažena kapavka, měli byste ihned navštívit lékaře. Vzorek bude odebrán z vašich genitálií a převezen do laboratoře k analýze. Váš lékař vás také otestuje na chlamydii, protože gonokokové bakterie a chlamydie často jde ruku v ruce.

Pokud máte přístup k rychlým testům, můžete přeskočit chodit do ordinace úplně. Díky rychlým testům se můžete sami vyzkoušet a výsledky získat během několika minut a v případě potřeby jít na léčbu.

Léčení kapavky

Běžná antibiotika nepracují při kapavce. Budete muset následovat léčbu kurs jak stanoví váš lékař. Po ukončení léčby se budete muset po jednom týdnu vrátit ke svému lékaři, abyste podstoupili další test, abyste se ujistili, že jste byli infikováni infekcí.

Prevence

Chcete-li snížit riziko infekce, je nejlepší zabránit tomu, abyste měli nechráněný sex s lidmi, o kterých si nejste jisti jejich zdravotní anamnézou. Snižte počet sexuálních partnerů nebo praktikujte bezpečný sex, abyste nebyli infikováni.

Reference: 

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4366410/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6750764/