Krevní komplikace

Pokud se kapavka nechá vyvinout neléčená, může to mít vážné následky pro ženy i muže. Obvykle má u každého pohlaví jiné výsledky, ale přesto mohou být komplikace kapavky velmi nebezpečné, zvláště pokud se bakterie dostanou do krevního řečiště. Poté se bakterie mohou snadno rozšířit na další místa v těle. Naštěstí je to neobvyklé, ale pokud se neléčí, gonokoková infekce významně zvyšuje riziko.

Krevní komplikace

Problémy s klouby - pokud se bakterie dostanou do krevního oběhu přes klouby, může to způsobit zánět postižených oblastí. Pokud k tomu dojde, může to vést k trvalým komplikacím, jako je chronická dna. Naštěstí se jedná o velmi vzácnou komplikaci.

HIV - i když není dostatek vědeckých důkazů, gonokoková infekce může ve skutečnosti zvýšit riziko nákazy HIV.

Srdeční problémy - srdeční chlopně mohou být ovlivněny stejně jako klouby. To může vést k vážnému stavu, pokud dojde k oslabení srdečních chlopní.

Oční infekce - novorozenci jsou obzvláště náchylní k oční infekci, pokud má matka infekci kapavkou. Infekce očí může způsobit trvalou slepotu, pokud nebude léčena rychle.

Krevní komplikace pro ženy

Když se gonokoková infekce rozšíří do reprodukčního traktu a může se vyvinout neléčená, může to mít vážné následky u žen:

 • Zánět pánve - to je vážná komplikace, která může později vést k ještě více problémům. Odhaduje se, že u 10–20% všech žen, které dostanou infekci kapavky, se nakonec vyvine zánětlivé onemocnění pánve. Toto onemocnění způsobuje zjizvení vejcovodu a v budoucnu může vést k mimoděložnímu těhotenství. Tato komplikace obvykle vyžaduje léčbu v nemocnici, ale šance na neplodnost jsou stále velké. To může být obrovská rána pro mladé ženy, které si ještě nezakládaly rodiny.
 • Chronická bolest v pánvi a dolním břiše.
 • Zánět bartholinské žlázy (odpovědný za sekreci během mazání vagíny) - to často vede k bolesti a nepohodlí.
 • Uvolnění z genitálií.
 • Pokud jste těhotná, když máte infekci, existuje riziko, že ji můžete přenést na nenarozené dítě.

Krevní komplikace u mužů

 • Epididymitida - jedná se o stav, kdy epididymis nabobtná a přilne k vas deferens. To je velmi bolestivé a může to vést k horečce a v horším případě k neplodnosti.
 • Zjizvení močové trubice může způsobit problémy s močením.
 • Zánět spermií.
 • Akutní prostatitida (syndrom chronické pánvové bolesti) je další komplikací, která je způsobena kapavkou a je bakteriální infekcí prostaty.
 • Může se také vyskytnout výboj v reprodukční oblasti, což je bolestivé.
 • Existuje zvýšené riziko rakoviny močového měchýře.

Kvapavka Test

Zjištěním příznaků kapavky v rané fázi značně snížíte riziko závažných komplikací. Existuje mnoho infikovaných osob, které žijí normálním životem, aniž by věděly o gonokokové infekci, a nedostávají příliš dlouhou léčbu. Tomu se lze vyhnout pravidelným testováním pohlavních chorob, a to buď v ordinaci lékaře, nebo doma. To by mělo být provedeno také pokaždé, když jste změnili partnera. Doporučuje se pravidelně testovat kapavku, pokud patříte do jedné z rizikových skupin kapavky. Pravidelným testováním zabráníte infikování ostatních i sebe. Kvapavka je velmi nakažlivá pohlavně přenosná infekce, která se léčí pouze při správné léčbě.

Reference: 

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4366410/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6750764/

www.nhs.uk/Conditions/Gonorrhoea/Pages/new_Complications.aspx