Moderní léčba syfilis antibiotiky

Syfilis je nebezpečné onemocnění, a pokud se vyvine bez léčby, může to vést k závažným komplikacím. Stále však zůstává jednou z těch bakteriálních infekcí, které je nejsnadněji léčitelné. S různým pokrokem v medicíně lékaři stále objevují různé způsoby léčby syfilisu. Například, rtuť byla používána jako metoda léčby v 1800s, a to fungovalo, ale to způsobilo otravu rtutí u pacientů. Postupem času se tato léčebná metoda změnila na lék Salvarsan (arsphenamin), lék na bázi arsenu, ale to bylo toxické i pro uživatele, protože mělo řadu toxických vedlejších účinků.

Léčení syfilis s arfenaminem

Použití rtuti k léčbě syfilisu pokračovalo až do roku 1900, dokud lékař Julius Wagner-Jauregg nezjistil, že kauzální bakterie nemohou přežít za podmínek nad 40 ° C. To ho inspirovalo k přijetí nové terapie, kde infikoval pacienty malárií, aby mohli mít návaly horka a mít důvod k použití chininu. Tato práce mu vynesla Nobelovu cenu v roce 1927 a stala se standardem pro léčbu syfilisů až do zavedení penicilinu ve 1940. letech XNUMX. století.

Moderní léčba syfilis

V současné době je léčbou Syphilis první volby penicilin G, ale pro účinnost je doplněn dalšími antibiotika protože penicilin nemusí proniknout do některých tkání, kde bakterie leží spící. Tato léčba by měla být používána s opatrností v případě, že je pacient infikován HIV, alergický na penicilin nebo má chronické příznaky syfilis. Proto dříve, než lékař podá penicilin pacientovi infikovanému syfilisem, bude muset vyšetřit míchu a krev pacienta, aby zjistil, z čeho jsou jejich protilátky vyrobeny. Toto vyšetření odhalí stadium nemoci a jak daleko se rozšířila směrem k centrální nervové soustavě. Poté bude lékař schopen zjistit, který léčebný režim je pro pacienta nejlepší.

Strategie pro léčbu syfilis

Pro léčbu penicilinem G se obvykle používá jedna strategie Syfilis v raných fázích. Ale zdravotní stav a věk pacienta určují délku a strukturu léčebného režimu. Například dospělí mohou užívat penicilin G intramuskulárně jako jednorázovou dávku, zatímco děti jej budou muset intravenózně použít. Pokud má pacient alergii na penicilin, může mu lékař podat jiný typ antibiotik.

V časných stádiích onemocnění musí infikovaný pacient užít pouze jednu dávku, ale jakmile nemoc postupuje, může být nutné, aby pacient užíval více dávek týdně. Pokud má pacient stav zvaný neurosyphilis, možná bude muset dostat další antibiotikum. Někteří pacienti mohou také reagovat s horečkou podobnou reakcí po 24 hodinách od zahájení léčby, která je podobná alergii na penicilin. Tato reakce, známá jako Jarisch-Herxheimerova reakce, je způsobena bakteriemi syfilis, které uvolňují látky, které způsobují horečku, když jsou zabity antibiotiky.

Reference:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25358292

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6690208/