Byl nalezen nový druh Chlamydia žijící mimo hostitel téměř dva mil pod Atlantským oceánem

Bylo 1907, když Chlamydia poprvé byl objevil. Pak infikoval orangutana. Dnes víme, že Chlamydia může ovlivnit zvířata i lidi. Chlamydie byla prohlášena za nebezpečnou pohlavně přenosnou nemoc (STD), která se snadno přenáší nechráněným pohlavním stykem. Ve skutečnosti je chlamydie považovány za být nejběžnějším pohlavně přenosným onemocněním ve Spojených státech, které každoročně ovlivní zhruba 2.86 milionu Američanů. Lékaři proto neustále mluví o potřebě zvýšit informovanost a vhodné metody prevence.

Nedávno k nám přišly některé nové informace. Vědci provedli docela šokující objev, který má s Chlamydií málo společného, ​​jak víme. Pojďme zjistit, co to bylo, že šokové vědce a lékaři po celém světě!

Nové druhy chlamydií objevené žijící pod Atlantickým oceánem

Když skupina vědců z Uppsala University a University of Bergen poprvé odcestovala do oblasti nacházející se v středoatlantickém oceánu, aby studovala chemické složení sedimentu v mořském dně, našli něco úplně jiného. Analyzovali některé vzorky, které shromáždili v blízkosti hydrotermálního otvoru nazývaného Lokiho hrad. Pro ty z vás, kteří to nevědí, se Lokiův hrad nachází na půli cesty mezi Norskem a Grónskem na okraji samotného Atlantického oceánu.

Při analýze vzorků hlubinných mořských sedimentů, které se shromáždili, si všimli něčeho, co by podle minulých znalostí nemělo být. Dívali se na jasný důkaz toho, že Chlamydiae žije téměř dvě míle pod Atlantským oceánem - místo, kde to nemělo být, alespoň ne ve stavu, ve kterém byli naživu.

Z minulých studií a vědců víme, že Chlamydiae nejsou schopni žít v takovém prostředí, zejména ne mimo hostitelský organismus. Takže když vědci v tomto prostředí nenašli žádné hostitelské organismy, vyvolalo to otázku. Co se změnilo, aby Chlamydia mohla přežít za těchto nových okolností?

Odpověď se zdála přímo před nimi - dívali se na nové Chlamydia specie, a to nejen v této věci. Našli desítky nových kmenů, které ještě nikdy neviděli. Tyto nové kmeny, na rozdíl od těch, o kterých jsme dosud věděli, mohli žít bez nakažení člověka. Ale nejen to - je známo, že Chlamydia dokáže infikovat také zvířata, včetně krav, prasat, kuřat, ovcí a dokonce i koaly. A nyní jsou tyto nové kmeny dokonale schopny žít v novém prostředí, mimo hostitele. 

Navzdory jejich nejtěžším pokusům se vědcům nepodařilo pěstovat žádný z těchto nových kmenů v laboratorním prostředí. Vysvětlili to jako možnost, že Chlamydiae bude závislá na okolním mikrobiálním životě na moři. Možná by potřebovali mikrobiální život v podmořském sedimentu, aby dokázali přežít extrémní tlak i nedostatek kyslíku, kterému čelí, když žijí dvě míle pod Atlantským oceánem.

Výzkumníci jsou však také přesvědčeni, když tvrdí, že tyto nové kmeny mohou být významné pro životní prostředí, ve kterém žijí. zjištění v současné biologii. Celkově je třeba provést další výzkum, aby bylo možné zjistit další podrobnosti o životě a existenci těchto nových kmenů Chlamydia. 

závěr

V průběhu let došlo k mnoha šokujícím objevům. Mnoho z nich bylo vyrobeno poměrně náhle. Vědci se možná snažili najít nebo potvrdit jejich teorii, jen aby nakonec objevili něco úplně jiného. V roce 2020 se to přesně stalo. 

Na jejich misi vědci úspěšně našli nový kmen, nebo bychom měli říci, že kmeny Chlamydiae přežívají ve zcela odlišných podmínkách a v prostředí, ve které bychom neměli naději na jeho nalezení. Byly to dvě míle pod Atlantským oceánem, kde byly tyto nové kmeny objeveny s jejich významem, který bude ještě určen.

Reference

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17523388

https://www.cdc.gov/std/chlamydia/stdfact-chlamydia-detailed.htm

https://www.smithsonianmag.com/smart-news/chlamydia-related-bacteria-discovered-deep-arctic-ocean-180974392/

https://www.cell.com/current-biology/fulltext/S0960-9822(20)30189-5