Různé alergie - přehled

Až 50 milionů lidí - přibližně 1 z každých 5 lidí - má alergie, některé alergie mohou zasahovat do každodenních činností nebo snižovat kvalitu života. Alergie je imunitní systém reakce na cizí látku, i když nejsou toxické pro tělo. Tyto cizí látky jsou známé jako alergeny. Pocházejí z různých zdrojů, jako jsou potraviny, srst domácích mazlíčků nebo pyl z květin, jed od včel nebo dokonce jídlo to nezpůsobí účinek pro většinu lidí.

Posláním imunitního systému je bojovat proti těmto nebezpečným patogenům a udržovat tak bezpečí a zdraví. Imunitní systém produkuje protilátky, tyto protilátky kategorizují určitý alergen jako škodlivý, ačkoli někdy tyto alergeny nejsou škodlivé, a je to pouze způsob imunitního systému, který chrání tělo.

Tento proces zahrnuje imunitní systém, který řeší jakýkoli podezřelý útok, který by mohl ohrozit tělesný systém. Reakce se však vyskytují různými způsoby v závislosti na alergenu, mezi některé z dalších příznaků patří kýchání, zánět a kašel, nachlazení, kožní reakce, dutiny, dýchací cesty nebo zažívací systém.

Imunitní systém je vytvořen tak, že se přizpůsobí každému prostředí, které se ocitá, například když se tělo dostane do kontaktu se zvířátkem, imunitní systém ho okamžitě označí jako neškodný, ale u lidí s alergií na alergie imunitní systém. okamžitě ji identifikuje jako vnějšího vetřelce ohrožujícího tělo a napadne ho.

Alergický účinek se liší od člověka k člověku a může sahat od pokorného nebo mírného podráždění po něco závažného a život ohrožujícího jako anafylaxe. Bohužel většina těchto alergií může být utlumena pouze léčbou a léky, ale nelze je vyléčit. V poslední době se lidé museli vypořádat s alergiemi a reakcemi, které s tím souvisejí, existují různé typy alergenů a bohužel někteří lidé trpí více než jedním alergenem. Alergeny sahají od potravinové alergie, alergie na prachové roztoče, alergie na domácí zvířata, alergie na latex, sennou rýmu, anafylaxe, pylová alergie a alergie na astma. Tyto alergie projdeme jeden po druhém.

Domácí alergie

Mnoho lidí má ráda mazlíčky, chovají různá domácí zvířata od štěňat po kočky, myši, abychom zmínili několik, bohužel mnoho lidí je alergických na domácí zvířata. Alergie na domácí zvířata jsou spouštěny proteinem nalezeným v odumřelých kožních buňkách zvířat známých jako lupiny, moči nebo sliny. Mnoho lidí je alergií na vylučování ptáků. Proteiny z domácích zvířat jsou přenášeny na mikroskopické částice vzduchem. Tím se vyvolá alergická reakce lidí při vdechování. Bohužel tyto psy a kočky mají tyto proteiny, což je činí náchylnými k vyvolání alergie. Ačkoli se předpokládá, že některá plemena jsou alergičtější, pravděpodobně proto, že jsou aktivována pravidelně, jedná se o proces, který zahrnuje odstranění šupin, i když ne úplně. Na rozdíl od klamů, že alergie na domácí mazlíčky pochází z kožešin mazlíčka a že zvířata, která se zbavují, nevyvolávají alergickou reakci.

Chcete vědět, jestli jste alergičtí na domácí mazlíčky, pak si přečtěte dále. Mezi nejčastější příznaky a symptomy alergie na domácí mazlíčky patří hlavně zánět nosních cest u dospělých, mezi něž patří kýchání, červené nebo vodnaté oči, svědění nosu, kašel, rýma, tlak v obličeji a bolest, modrá barva kůže pod očima, časté probuzení, nosní přetížení, zatímco u dětí jsou příznaky minimální, u některých dětí se může vyskytnout časté tření nosu směrem nahoru. U některých lidí jejich alergie na domácí mazlíčky vede k astmatu, tito lidé by mohli mít potíže s dýcháním, a pokud tyto osoby vydechnou, ztuhlost hrudníku nebo bolest, kašel a potíže se spánkem kvůli dušnosti, bude mít problémy s dýcháním. .

Anafylaxe

Těžké alergie vedou k anafylaxi. Anafylaxe je život ohrožující krize, která může vést ke ztrátě vědomí, dýchacím potížím a závrati. Tuto alergickou reakci je třeba léčit s okamžitým účinkem, okamžitě by měl být podán epinefrin (adrenalin), protože anafylaxe může být smrtelná, pokud není léčena. Epinefrin je jako léčba první pomoci, dokáže zmírnit příznaky během několika minut, v těžké situaci, kdy první výstřel selže, a může být vyžadován druhý výstřel, i když do půl hodiny. Tyto snímky přicházejí s předpovědi, předplněnými a připravenými pery.

Anafylaxe je však řídká a většina lidí se z ní zotavuje. Existuje vyšší šance na opakující se záchvat, pokud jste již dříve měli anafylaktickou reakci, a také pokud se u vás v minulosti vyskytla anafylaxe nebo astma, pak existuje větší šance, že ji budete mít. Aby se zabránilo bezprecedentnímu útoku, je vhodné vždy nosit přívěsek nebo náramek lékařské pohotovosti nebo nosit kartu s informacemi o vaší alergii. Je rovněž důležité informovat lékaře o všech alergiích na léky.

Plenová alergie

Pyl je jedním z nejoblíbenějších spouštěčů sezónních alergií. Tato alergie je lidmi známá jako „senná rýma“. Pyl je odborníky označován jako „sezónní alergická rýma“, protože rostliny každou sezónu vypouštějí drobná pylová zrna k oplodnění jiných rostlin stejného druhu. Lidé s alergiemi na pyl jsou vyvoláni, když jsou pyly, na které jsou alergičtí, ve vzduchu. Chcete vědět, jestli jste alergičtí na pyl, podívejte se na tyto příznaky alergie na pyl. Jsou to: Otoky kolem očí, svědění nosu, očí, uší a úst, výtok z nosu a hlenu, červené a vodnaté oči, kýchání, ucpaný nos (ucpaný nos).

Alergie na prachové roztoče

Jedná se o formu alergie způsobené malými brouky nalezenými v domácím prachu. Alergie na roztoče je oblíbeným typem alergie a ve většině případů ji lze snadno zvládnout. Mezi oblíbené příznaky alergie na roztoče patří sípání a rýma. Někteří lidé s alergií na roztoče také vykazují příznaky astmatu, jako jsou potíže s dýcháním a sípání.

Alergeny prachových roztočů přicházejí dvěma způsoby - za prvé, prostřednictvím jejich odpadu, to je odpad, který produkují při jídle, a někteří lidé jsou na tento odpad alergičtí. Těla nebo části těla těchto tvorů jsou druhou příčinou alergií, protože protože roztoči umírají, jejich zbytky zůstávají na svém místě. Tyto zbytky jsou druhým alergenem vyrobeným během jejich životního cyklu. Mezi příznaky alergie na roztoče většinou patří: kapání po nosu, svědění v krku nebo nosu, červené svědění očí, rýma, vyčerpání, slzení, kýchání a kašel. Zatímco ti, kteří mají astma, mohou být snadno vyvoláni alergií na roztoče.

Alergie na jídlo

Potravinová alergie je reakce imunitního systému, ke které dojde brzy po požití určité potraviny. Na množství stráveného jídla nezáleží, protože i ta nejmenší část může vyvolat alergickou reakci. Mezi příznaky potravinové alergie patří kopřivka nebo oteklé dýchací cesty a zažívací potíže.

Potravinové alergie se vyskytují ve dvou variantách: první je potravinová alergie zprostředkovaná imunoglobulinem E (IgE), příznaky pocházejí z imunitního systému těla, který produkuje protilátky zvané (IgE) protilátky imunoglobulinu E. Tyto protilátky imunoglobulinu E reagují s konkrétním druhem potravy. IgE zprostředkované potravinové alergie oblíbené u kojenců a dětí jsou arašídy, ořechy, sója a pšenice, vejce a mléko. Reakce na potravinovou alergii může zahrnovat tyto části těla - ústa, oči, plíce, srdce, vnitřnosti, mozek a kůži.  

Zde jsou uvedeny některé ze symptomů: bolest žaludku, potíže s dýcháním, zvracení, průjem, kožní vyrážky, otoky rtů, jazyka nebo hrdla, sípání, svědění a kopřivka. Zatímco druhým je potravinová alergie zprostředkovaná non-IgE, jedná se o reakci jiných částí imunitního systému těla na konkrétní potravinu. Tato reakce vyvolává příznaky, ale nevyžaduje IgE protilátky, někteří lidé mají potravinové alergie zprostředkované IgE i jiné než IgE. Celkově je nejlepší léčbou alergií vyhnout se tomu, co ji spouští, a užívat léky ke zlepšení příznaků.  

Reference

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5123910/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK482187/