Proč je důležité testovat na chlamydii

Nedávná publikace vydaná projektem financovaným NHS uvedla, že asi 25% studentů, kteří navštěvují univerzitu, se zdá, že během prvního roku studia uzavřelo určitý typ STI. Chlamydie je v současné době považována za jednu z nejčastějších pohlavně přenosných infekcí v běžné populaci, zejména u mladších dospělých. V EU došlo k nárůstu o 6.9% prevalence Chlamydie mezi 2016 a 2017. V roce 2017 bylo u americké populace zaznamenáno více než 1.7 milionu případů této infekce.

Co je Chlamydia?

Než zvážíme, proč je testování na tuto infekci důležité, podívejme se nejprve blíže na to, co přesně je Chlamydia. Za prvé, Chlamydia je STD. To znamená, že toto onemocnění je získáno nechráněným pohlavním stykem s někým, kdo již byl tímto stavem nakažen. Jedná se o druh bakterií, které vstupují do lidského těla a způsobují infekci.

Je důležité poznamenat, že Chlamydii lze rozšířit prostřednictvím různých forem sexuálních aktivit. To zahrnuje vaginální sex, anální sex a orální sex. Infekce se však nerozšíří líbáním, kašlem, kýcháním nebo objímáním.

Více: Fakta Chlamydia

Proč je důležité testovat?

Jedním z nejdůležitějších důvodů, proč se lidem doporučuje testovat na chlamydii, je skutečnost, že toto onemocnění často nezpůsobuje žádné zjevné příznaky. I když infekce nemusí způsobovat žádné příznaky, které by zjevné pro osobu, že by mohly chytit tento konkrétní STI, existují určité komplikace, které se mohou vyvinout, když se stav nezpracovává v dřívější fázi.

Neschopnost otestovat stav a získat léčbu nemoci může vést komplikace, jako jsou následující:

 • Zánětlivé onemocnění pánve, které může způsobovat problémy s vejcovody, stejně jako lůno
 • Může dojít k salpingitidě
 • Chycení Chlamydie během těhotenství může vést ke komplikacím s nenarozeným dítětem
 • Zánět varlat, který může vést k dalším komplikacím, včetně neplodnosti

Existuje také vyšší riziko nakažení virem HIV, pokud osoba chytí Chlamydii a nedokáže léčit tento stav.

Více: Diagnostika a testování chlamydií

Testování na Chlamydia

Testování na Chlamydia je snadno dostupné a je také relativně jednoduchým procesem. Existují dva typy testů, které se obecně doporučují těm, kteří by se chtěli testovat. Jedním z nejpopulárnějších testů, které se používají k určení, zda určitá osoba může mít Chlamydia, je vzorek moči.

Vzorek moči poskytnutý pacientem bude analyzován v laboratoři. Vědci určí, zda se ve vzorku moči pacienta vyskytují známky infekce Chlamydia.

Pokud je pacientkou žena, může být také odebrán tampon. Tampón bude odebrán z děložního hrdla. Provedou se testy, aby se zjistilo, zda jsou přítomny antigeny nebo kultury související s chlamydií.

V některých případech lze u mužských pacientů použít tenký tampon. To je, když je tampon vložen do špičky penisu, aby se získal vzorek oblasti v močové trubici. Tento výtěr lze pak také testovat na přítomnost chlamydií.

Příznaky Chlamydie

Jedním z největších problémů s Chlamydií je skutečnost, že většina infikovaných lidí nebude mít počáteční příznaky. To je důvod, proč je testování kritické, protože když se objeví příznaky, může to být příznak komplikací způsobených infekcí. Jedna zpráva tvrdí, že podle odhadů 90% pacientek nebude mít příznaky STI, a mezi muži asi 70% nemusí vědět o chybějících symptomech.

Existují však i někteří lidé, kteří mohou mít příznaky když jsou infikovány bakteriemi, které způsobují Chlamydia.

Mezi příznaky, které mohou muži zažít, patří:

 • Pálení při močení
 • Z penisu pacienta může být zelený nebo žlutý výboj
 • Varlata mohou být bolestivá
 • Mohlo by dojít k bolesti v dolní části břicha pacienta

U žen se mohou objevit následující příznaky:

 • Dolní bolest břicha
 • Cervicitis, což je okamžik, kdy se děložní čípek zapálí
 • Výtok z pochvy
 • Dyspareunie, což je bolest při sexuálním styku
 • Močení může způsobit pocit pálení

Některé ženy mohou také zjistit, že krvácí, když nejsou v období.

Více: Příznaky Chlamydia

Možnosti léčby pro Chlamydia

Chlamydie je infekce způsobená bakterií. Protože infekce je způsobena tímto typem mikroorganismů, typická léčba Chlamydie by byla antibiotikem.

K léčbě chlamydií lze použít dva typy antibiotik. Tyto zahrnují:

 • Azithromycin, který se podává v jedné dávce. Dávka bude vysoká.
 • Doxycyklin, který se užívá dvakrát denně. Pacient bude muset ve většině případů pokračovat v užívání tohoto léku po dobu jednoho týdne.

I když se jedná o nejčastější antibiotika, která jsou předepisována pacientovi k léčbě Chlamydie, je důležité si uvědomit, že někteří lékaři mohou raději poskytnout jedinci jiný typ antibiotika. Je důležité, aby se pacient řídil pokyny pro dávkování, které mu byly poskytnuty, a pochopil, že infekce může trvat až dva týdny, než se vyléčí.

Více: Léčba chlamydií

závěr

Zatímco Chlamydia může být léčena účinně, selhání při testování a včasné detekci přítomnosti tohoto STI může vést k dlouhodobým komplikacím. Jednou z nejdůležitějších komplikací, které je třeba poznamenat, je neplodnost. Testování na Chlamydia lze provádět různými způsoby a je k dispozici v celé řadě zařízení, včetně klinik. Jednotlivcům, kteří jsou sexuálně aktivní, se doporučuje, aby se na tuto infekci často testovali, aby bylo zajištěno včasné odhalení, a včasné provedení vhodné léčby.

Reference

https://www.cdc.gov/std/stats17/natoverview.htm

https://www.plannedparenthood.org/learn/stds-hiv-safer-sex/chlamydia

https://www.news-medical.net/health/What-are-Complications-of-Chlamydia.aspx

https://www.healthline.com/health/std/chlamydia#in-women

Komentáře jsou uzavřeny.