Syfilis v průběhu věků: Původy, typy léčby a dopady nemoci

Syfilis byl po celé věky jedním z nejvíce stigmatizovaná nemocs v historii. Tato infekce způsobila, že země za vypuknutí obvinily své sousedy.

Spojené království z infekce obviňovalo Francouze; Francouzi věřili, že za to mohou Neapolitané, zatímco Němec to nazval „polskou nemocí“. Obvinění se často přesunula z jedné země do druhé, což vedlo mnoho lidí k tomu, že to v té době považovali za nejhanebnější infekci. Přečtěte si o vývoji syfilisu v průběhu věků, odkud pochází a jak se ho lidé v průběhu let snažili léčit.

Syfilis v průběhu věků: Počátky infekce

Před 20. stoletím lidé věřili, že syfilis pochází z Ameriky, když Christopher Columbus prozkoumal Nový svět v roce 1493. 

První úřední záznamy syfilis se však datuje do roku 1495, kdy se během invaze do Neapole objevila hrozná infekce mezi armádou Karla VIII., francouzského krále. Jiná studie z 1980. let však uvedla, že tato infekce je stará nemoc, ale v 15. století se stala škodlivější.

Jak Syphilis ovlivnil lidi v minulosti?

Syphilis nebyl nikde tak nebezpečný jako bubonický mor, ale pro nakažené bylo neuvěřitelně nechutné a bolestivé. Každý, kdo nesl infekci, měl silnou bolest, vředy a odpudivé abscesy.

Infekce začala genitálními vředy, které se později změnily na horečku, poté vyrážku a nakonec bolest ve svalech. Jak infekce postupovala, projevila se po celém těle a způsobovala boláky. Bolest v noci eskalovala a bylo neskutečně obtížné snášet.

Bylo tak těžké žít s tím, o mnoho let později, během první světové války, se stalo jedním z nejčastějších důvodů, proč se vojáci vzdali nepřítomnosti. Přibližně 10,000 7 mužů bylo propuštěno ze služby a pro nakažené bylo odebráno téměř 1 milionů dní dovolené. Ve vietnamské válce byl syfilis zodpovědný za XNUMX% případů ztráty cla.

Jak se lišil v minulosti odlišný od dneška?

Syfilis byl v průběhu věků mnohem závažnější než dnes. Učenci to tehdy označili za závažné a potenciálně život ohrožující onemocnění. Pokud by se infekce nechala projevit v těle měsíce poté, co byla stažena, mohla by sežrat kosti a zničit oči, rty a nos. V mnoha případech by se také rozšířil do krku a úst.

Jak se v minulosti léčil syfilis?

Pro léky neexistovaly téměř žádné dostupné léky léčení syfilis napříč věky. Na začátku 16. století lidé používali guaiacum jako ointment. To je něco, čemu se říkalo „svaté dřevo“. Dali si také potní koupele, aby zmírnili zánět, ale zaznamenali jen velmi málo pozitivních účinků. O několik let později, tření rtuť na kůži se stal jediným dostupným ošetření. Často to však mělo za následek otravu rtutí.

Pro kontrolu dopadu infekce museli vědci najít jiné, účinnější metody. To nebylo až do roku 1943 (éra antibiotik), že byla zavedena nová zdravotní opatření a k léčbě infekce byl použit penicilin. S penicilinem se účinek onemocnění snížil.

Reference

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3956094/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4317394/

https://www.acs.org/content/acs/en/education/whatischemistry/landmarks/flemingpenicillin.html