Syfilis

Syfilis je pohlavně přenosná nemoc způsobená Treponema pallidum bakterie. Tato pohlavně přenosná choroba je u heterosexuálů relativně vzácná, ale vyskytuje se mnohem častěji u gayů a lidí ze zemí mimo Evropu.

Je velmi důležité léčit onemocnění co nejdříve po stanovení diagnózy. Léčba se obvykle provádí antibiotiky. Pokud nebude léčen, syfilis může nakonec způsobit poškození mozku, srdce a kloubů. Vzhledem k tomu, že syfilis je považován za nebezpečnou nemoc, je třeba poskytnout informace o svých bývalých sexuálních partnerech.

Přenos

Syfilis se obvykle přenáší během nechráněného pohlavního styku, přes sliznice nebo malé rány na kůži. Nemoci se přenášejí během jakékoli formy sexu, tj. Vaginálního, análního nebo orálního. Odhaduje se, že riziko infekce syfilisem při nechráněném pohlavním styku je asi 30–50%.

Kontaminovaná krev intravenózním užíváním drog je také možným a poměrně běžným zdrojem infekce. Hlavní rizikové skupiny pro toto onemocnění jsou gayové s častými změnami partnerů, cizinci ze zemí mimo Evropu, heterosexuální muži, kteří měli sex s prostitutkami ze zemí jihovýchodní Asie, prostitutky a uživatelé drog. Syhilis může být také přenášen z matky na dítě během těhotenství, což vede k vrozenému syfilisu.

Příznaky syfilis

Syfilis je charakterizován třemi charakteristickými stádii s velmi odlišnými příznaky. První dvě z těchto fází jsou zvláště důležité:

První etapa je charakterizována tzv chancre, to je malá bezbolestná rána na hlavě penisu, pochvě, ústech, krku nebo konečníku nebo kolem nich. Objevuje se přibližně tři týdny po infekci. Je také běžné mít ve slabinách oteklé a bezbolestné lymfatické uzliny. Tyto příznaky však pociťuje pouze asi 60–70% infikovaných jedinců. To znamená, že člověk může infikovat další osoby, aniž by o tom věděl. Chancre obvykle zmizí během 6 týdnů až 6 měsíců.

Druhá fáze infekce syfilisem se skládá z infekční aktivní fáze s příznaky nebo bez nich a latentní fáze bez příznaků. Během aktivní fáze se člověk cítí velmi nemocně: horečka, velké oteklé lymfatické uzliny v celém těle a téměř jakýkoli orgán - to znamená, že někdy může být obtížné diagnostikovat tuto konkrétní nemoc. Nejspecifičtějším příznakem, který se může objevit, jsou vředy na hlavě penisu, pochvě nebo řiti nebo kolem ní. Latentní fáze syfilisu nevykazuje žádné příznaky. Infikovaná osoba je však stále vysoce nakažlivá.

Třetí fáze začíná po dlouhé době a pouze v případě, že se nemoc neléčí. Může trvat až 30 let po infekci, než skutečně dojde ke třetí fázi. Je charakterizován různými příznaky buď v mozku, srdci nebo kloubech - nebo dohromady. Třetí fáze syfilisu se vyskytuje u přibližně 30 procent těch, kteří nebyli léčeni včas. V minulosti, předtím, než byla vynalezena antibiotika, vedl syfilis často k paralýze, psychózám, poškození mozku, srdečnímu selhání a různým deformacím na obličeji, tkáni chrupavky a kloubech.

Diagnóza

Existuje podezření na infekci, pokud máte příznaky syfilisu a / nebo jste měli sex s rizikovými osobami. Lékař zkontroluje, zda máte chancre a krevní test. Je také možné zakoupit a rychlý test na syfilis zde - to se zvláště doporučuje gayům a mužům, kteří mají sex s prostitutkami. Měli byste také zvážit testování dalších pohlavně přenosných nemocí, které se často vyskytují současně se syfilisem: kapavka, HIV, hepatitida B a chlamydie.

Zacházení

Syfilis je velmi snadno léčitelný, záleží však na stadiu tohoto onemocnění. Ve většině případů se používá penicilin, ale mohou být předepsána jiná antibiotika, pokud je jeden alergický na penicilin. Nikdy byste se za žádných okolností neměli pokoušet léčit onemocnění sami, bez předchozí konzultace s lékařem. Je důležité nechat vás vyšetřit lékařem před a po léčba je dokončena. To je třeba udělat, abyste se ujistili, že jste vyléčeni.

Prevence

Syfilis je pohlavně přenosná nemoc, což znamená, že nejdůležitějším preventivním prostředkem je používání kondomu během sexu. Měli byste se také vyhnout časté změně sexuálních partnerů a sexu s osobami z rizikových skupin.

Reference:

https://medlineplus.gov/syphilis.html
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC1779891/