Test na chlamydii

Chlamydia je pohlavní onemocnění, které je způsobeno bakterií chlamydia trachomatis. Během pohlavního styku přežívá a přenáší genitální tekutiny. Většinou ovlivňuje genitální oblasti mužů i žen. Můžete také nakoupit tuto nemoc v konečníku. Ve vzácných případech můžete mít chlamydii na krku a oku. Těhotné ženy s chlamydií mohou dítě porodit během porodu. 

Klinické příznaky tohoto onemocnění jsou podobné kapavce. Proto není vhodné doma medikovat. Pokud máte správnou diagnózu dostatečně brzy, stav je snadno léčitelný antibiotiky. Dnes se podíváme na test chlamydií, statistické údaje a dostupné testovací soupravy. 

Druhy testů na chlamydii

V závislosti na vašem pohlaví existují především dva způsoby testování genitální chlamydie. Můžeš mít močový test nebo vyzkoušejte vzorek výtěru. To se může stát ve zdravotnickém zařízení pod dohledem. Pokud musíte, můžete si nechat test doma pomocí testovací soupravy. 

  • Močový test pro muže

Tento postup je standardem, protože je snadný a bezbolestný. Nejprve vyčistíte své čisté. Pomocí lékařské čisticí podložky nebo ubrousky omyjte své pohlavní orgány, zejména penis. Když začnete močit, nechte několik kapek projít. Poté umístěte nádobu na odběr vzorku na místo pro odebrání procházející moči. Naplňte nádobu podle měření, která máte na nádobě. Předložte vzorek laboratornímu technikovi na klinice. A co je nejdůležitější, vypláchněte záchod čistou, když odcházíte. 

  • Močový test pro ženy

Pro ženy musí po vyčištění rukou vyčistit stydké pysky pomocí lékařské vložky. Postup sběru je stejný jako u mužů. Po skončení odběru předejte vzorek laboratornímu technikovi k analýze. Pro přesnou diagnózu nechte čisté ruce, genitálie a operační sál. 

Testování tampónů

Společnost test je téměř homogenní pro muže i ženy. Pro přesné informace oddělíme tyto dva pro vaše porozumění.

  • Muži 

Jakmile jste v klinické místnosti, musíte si svléknout prádlo a spodní prádlo. Zatímco lékař sedí na vyšetřovacím křesle, vyčistí vaše pohlavní orgány sterilizátorem. Poté lékař vloží vatový tampón do otvoru v močové trubici na špičce penisu. Jemně tře tampón v močové trubici, lékař sbírá tkáně v podšívce pro laboratorní analýzu. 

  • Ženy

Po vyjmutí oblečení musíte ležet na vyšetřovacím stole. Pak složte kolena s nohama mírně od sebe. Lékař jemně otře vnitřní stěnu pochvy a děložního čípku tamponem. Jakmile je odběr ukončen, vzorek jde do laboratoře. Můžete požadovat více vzorků. Takže pro každou sbírku vzorků bude použit nový tampón. 

Další případy Chlamydie  

  • Konečník 

Anální chlamydie je běžná u homosexuálů. Lékař pomocí výtěru testuje vzorky uvnitř obložení stěn anusu. 

  • Hrdlo 

Testování tamponů je obecný způsob diagnóza pokud máte bakterie nebo ne. Přesto má hrdlo řadu bakterií, a proto je obtížné získat přesnou diagnózu. 

  • Eye

Lékaři se většinou spoléhají fyzické příznaky zatímco diagnostikuje tento stav. Ve výjimečných případech budou někteří lékaři požadovat laboratorní test pomocí testu tampónem. 

  • Děti

Ženy, které trpí touto chorobou, infikují své děti při porodu. Jejich příznaky se liší podle infekcí. Ale nejvíce se projevuje v očích dítěte. 

Příčiny falešných pozitivů a falešných negativů

Falešně pozitivní je lékařská zpráva, která tvrdí, že máte bakterie, zatímco je nemáte. Většina testů na chlamydii je sice přesná, ale ne na 100 procent. Citlivostním aspektem testování je schopnost postupu určit bakterie ve vzorku. 

Falešně negativní znamená, že zpráva tvrdí, že nemáte bakterie, dokud ji máte. Specifickým aspektem je schopnost procesu prokázat, že osoba nemá bakterie. 

Kromě těch dvou faktory může způsobit falešné výsledky. Užívání léků před testem je jedno. Pak další kontaminanty, jako je stolice při análním testu nebo špinavý vzorek moči. U žen byste neměli nosit vaginální krémy před provedením testu. 

Statistiky v Africe

Závěry výzkumu týkající se Chlamydie a dalších STI jsou alarmující. Například v Jižní Africe nové infekce samotného Chlamydia v roce 2017 činí 1.9 milionu. Příběh je stejný v celé subsaharské Africe. Jsou ohromující vysoká čísla infekcí na Chlamydii. Přibližně 85 procent žen, které se věnují léčbě neplodnosti, jsou oběťmi STI, zejména chlamydií.

Vlastní testování

Vzhledem k vysoké prevalenci infekce, většina lidí volí testovací kiting. To je běžné, pokud jsou soupravy levně dostupné. Pokud jej použijete podle pokynů, získáte přesné výsledky jako klinický proces. Navíc je mnohem rychlejší zobrazit výsledky než laboratorní test. 

Například v Ghaně, příjezd testovací soupravy omlazuje povědomí o vašem stavu. Přenosné soupravy se snadno používají a vysoce efektivní. V případě, že si nejste jisti příznaky, které máte, existuje testovací souprava který detekuje několik pohlavních chorob v jediném postupu. 

Úvahy o faktech

Chlamydie je běžné a léčitelné onemocnění. Nedostatek přesného testování, screeningu a léčby je hlavním přispěvatelem k rychlým infekcím. Protože velká část Afriky stále trpí stigmatizací obětí STI, statistika může být vyšší, než předpokládají zdravotnické organizace. S příchodem nových domácích přenosných testovacích souprav pomůže rychlé promítání lidem zabránit šíření včas. 

Reference

https://medlineplus.gov/lab-tests/chlamydia-test/

https://www.healthline.com/health/sexually-transmitted-diseases/chlamydia-test#testing

https://www.healthline.com/health/sexually-transmitted-diseases/chlamydia-in-throat#diagnosis

https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/trachoma/symptoms-causes/syc-20378505

https://www.verywellhealth.com/false-positive-or-false-negative-std-test-results-3132750

https://www.uwhealth.org/health/topic/medicaltest/chlamydia-tests/hw4046.html#hw4093

http://www.nicd.ac.za/preventing-sexually-transmitted-infections-why-south-africa-isnt-winning/

https://bmcinfectdis.biomedcentral.com/articles/10.1186/s12879-018-3477-y