Typické příznaky pohlavně přenosných chorob

Nedokážeme si představit, kolik lidí v současné době žije s alespoň jedním z běžných pohlavně přenosných chorob, aniž by si byli úplně vědomi jeho existence. Mnoho běžných pohlavně přenosných chorob nezpůsobuje vůbec žádné příznaky, přinejmenším ne na začátku, ale existuje také mnoho lidí, kteří si tyto symptomy všimnou, ale nedokážou je rozpoznat jako symptomy pohlavně přenosných chorob. Dnes se s vámi podělíme o typické příznaky pohlavně přenosných chorob, abyste v budoucnu tuto chybu nedělali.

STD - Jak běžné jsou?

Sexuálně přenosné nemoci (STD) jako termín navrhuje, jsou závažná onemocnění přenášená nechráněným pohlavním stykem - orální, vaginální a anální sex. Seznam zahrnuje mimo jiné HIV / AIDS, kapavku, syfilis a chlamydii. 

Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) je více než 1 milion STD získaný každý den. Ve skutečnosti již v roce 2016 došlo na celosvětové úrovni přibližně 376 nových případů pohlavně přenosných chorob. Mezi rizikové faktory pohlavně přenosných onemocnění patří nechráněný pohlavní styk, účast na sexuální práci, sexuální napadení, muž, který má sex s jinými muži atd. 

Jaké jsou typické příznaky pohlavně přenosných chorob?

Mnoho běžných pohlavně přenosných chorob nezpůsobuje žádné viditelné příznaky. Díky tomu je jejich diagnóza a léčba mnohem těžší. Stojí za zmínku, že ponechání jakékoli STD bez léčby může a bude mít závažné komplikace později v životě. Ve skutečnosti mohou některé pohlavně přenosné choroby, jako je HIV, pokud se neléčí, váš život potenciálně ukončit. 

To usnadňuje přenos STD způsobem, jakým se dělají. Pokud si nosič není vědom jeho přítomnosti, pokračuje v budoucnu nechráněným pohlavním stykem s ostatními partnery, čímž je infikuje stejnou STD. Proto je životně důležité včas testovat.

Nyní vyjmenujme nejčastější příznaky způsobené pohlavně přenosnými chorobami. Tímto způsobem si budete moci včas všimnout jejich přítomnosti a v případě potřeby se včas poradit se svým lékařem, abyste se nechali otestovat a léčit.

  • Vředy nebo bradavice v oblasti úst, konečníku, penisu nebo vagíny - Vředy jsou obvykle způsobeny syfilisem, zatímco bradavice jsou častěji způsobeny HPV (Human papillomavirus). Oba jsou obvykle bezbolestní, a proto obvykle trvá tak dlouho, než si pacient všimne jejich přítomnosti.
  • Otok a zarudnutí v blízkosti vagíny, penisu a varlat - to jsou charakteristické příznaky kapavky a chlamydií. Kvapavka může také způsobit bolest kolem varlat, která se objeví také.
  • Kožní vyrážka - kožní vyrážka je obvykle pozorována u všech výše zmíněných pohlavně přenosných chorob.
  • Bolestivé močení - kapavka a chlamydie jsou často spojené s bolestivým močením mezi ženami i muži. Genitální herpes může také způsobit bolestivé močení v důsledku přítomnosti puchýřů, hrbolků a vředů, k nimž vede.
  • Výtok z pochvy nebo penisu - Není neobvyklé, že kapavka a syfilis způsobují výtok z pochvy nebo penisu. Výtok může být žluté, zelené nebo bílé barvy, s vodnatější až slizší konzistencí. Vypouštění doprovází obvykle silný zápach.
  • Bolestivý pohlavní styk - V důsledku genitálních bradavic, vředů, hrbolků atd., K nimž společné pohlavní choroby vedou, může pacient během pohlavního styku zažít bolest.
  • Žloutnutí kůže - Hepatitida často vede k charakteristickému žloutnutí kůže a / nebo bílých očí, což je stav označovaný jako žloutenka.

závěr

Znalost symptomů, alespoň těch nejběžnějších, nebezpečných pohlavně přenosných chorob, které jsou kolem nás, je stejně důležitá jako praktikování bezpečného sexu, který se proti nim chrání. Doufáme, že si tyto běžné příznaky nepamatujete a v případě potřeby požádáte o pomoc. 

Reference

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23958358

https://www.who.int/news-room/fact-sheets/detail/sexually-transmitted-infections-(stis)

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5354567/

https://www.healthline.com/health/mens-health-signs-of-common-stds#prevention

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/14765767